Christmas Coffee

1.300,00 ден

Out of stock

Category:

Нугат. Макадамија. Ванила.

Потекло: 🇭🇳Ла Паз, Хондурас
Печено: Еспресо / филтер
Фармер: Marysabel Caballero & Moises Herrera
Висина: 1600 Метри
Сорта: Катуаи
Процес: Измиено

Нашето Божиќно кафе е наш најпродаван производ секоја сезона со причина: Нема подобар подарок од вкусно кафе во кое може да се ужива за време на празничниот период! 🎄☕
Секоја година бараме надалеку и широко за совршено кафе за споделување во празничниот период. Оваа година не е поинаква. Среќен Божиќ!
За Божиќ 2023 година избравме вкусно слатко кафе од Хондурас. Со ноти на орев нуга, мазна чоколада и луксузна ванила, ова кафе е полно со најпримамливиот сезонски вкус. Идеален за почеток на тие празнични денови, споделување со семејството и пријателите или едноставно релаксирање после целата таа божиќна возбуда.

Нашето божиќно кафе беше одгледувано во Ла Паз од Меризабел и Мојсес. Над дваесет години напорна работа – со повеќекратни награди за Куп на извонредност на патот – тие помогнаа да се трансформира репутацијата на кафето во Хондурас. Фокусот на одржливите практики за земјоделство и преработка го направи Кабаљеро еден од водечките производители во земјата. Прикажавме голем број на многу од нивниот имот оваа сезона и нашето Божиќно кафе е совршено финале. Уживајте.

По подготовка
Кафето од Marysabel и Moises се секогаш незаборавни: тие се негуваат на растението и стручно обработени за да понудат длабочина и сладост што е потпис на фармата.

Нашето божиќно кафе е со богат вкус со ноти на нугат, ванила, макадамија и чоколадо. Вкусниот профил е добро избалансиран со мазно чувство на устата: совршено сварено како филтер или еспресо и вкусна основа за вашиот омилен млечен напиток.

За фармата
Marysabel и Moises одиграа голема улога во придонесот за растечката репутација на кафињата во Хондурас. Сè што прават е документирано, а значителни ресурси се вложуваат и во нова опрема и во садење на нови сорти кафе.

Таткото на Меризабелс, Дон Фабио, управува со фарми за кафе околу Маркала. По долги години слаб профит, тој одлучил да им подели земјиште на својата ќерка Меризабел и нејзиниот сопруг Мојсес Херера. Мојсес ги внесе своите фарми во семејниот бизнис и заедно имаат речиси 200 хектари кафе поделено на различни финки.

Кабалеросите се посветени на еколошката одржливост на нивните фарми. Голем дел од нивниот фокус е насочен кон подобрување на почвата на нивните фарми за да се обезбеди здрава животна средина. Тие произведуваат органско ѓубриво направено од кравјо и пилешко ѓубриво измешано со пулпа од цреши од кафе и друг органски материјал. Ова се користи како додаток на некои минерални ѓубрива за да се осигура дека растенијата за кафе ги добиваат хранливите материи што им се потребни. На фармите се одгледуваат и портокали, авокадо, цвеќиња, банани и други овошја, за берачите да јадат и да создадат биолошка разновидност во фармите што обезбедува добри услови за одгледување и сенка за дрвјата од кафе.

Процесот
Кафето Caballero се обработува во нивната Beneficio (влажна мелница) во Xinacla. Оваа централна мелница каде што испорачуваат цреши од секоја фарма и ги обработуваат кафињата. Локалните берачи се ангажирани и обучени да ги избираат само најзрелите цреши. По депулпирање, кафињата се суво ферментирани 12 часа, а потоа се мијат во канали за да се отстранат сите лебдечки, неразвиени зрна. Целото кафе полека се суши на подигнати кревети. Овој класичен процес на миење помогна да се произведе слатко, чисто кафе кое ќе ги задоволи сите непца.