LA ESPERANZA

1.300,00 ден

Availability: 2 in stock

Category:

Чоколадо. Слива. Ванила.

Потекло:
🇬🇹 

Huehuetenango, Гватемалаз

Печено: Еспресо
Фармер: Франциско Моралес
Висина: 1700 Метри
Сорта: Катура и Бурбон
Процес: Измиено

Од истата фарма што произведува еден од нашите омилени на сите времиња – Лос Наранџалес – Ла Есперанза доаѓа од регион што го знаеме и го сакаме. Huehuetenango има уникатна микроклима – студените планински температури во текот на ноќта се избалансирани со топли ветрови кои дуваат од Мексико во текот на денот. Ова сестрано еспресо има прекрасен сладок профил, со ноти на меко овошје и луксузна ванила.

По подготовка

Во купот, Ла Есперанца е слатка и совршено избалансирана. Богатството на чоколадо ќе се појави прво – задебелено кога ќе се вкуси како еспресо и добро ќе се комбинира со млеко. Следува луксузна ванила и зрела слива, со допир на киселост што го комплетира искуството.

За фармата
Франциско Моралес како младо момче се заљубил во кафе покрај својот дедо. На 15 години, тој почна да ги избира своите семки од кафе и да ги сади во мала расадник. Повеќе од 40 години, тој и неговата сопруга неуморно работеа за да го поттикнат квалитетот на нивното кафе и да го издржуваат своето семејство.

Растенијата за кафе се бујни и полни, поделени на добро уредени места под крошна од дрвја во сенка, кои обезбедуваат голема поддршка за птиците и инсектите. Домот на семејството на Дон Франциско се наоѓа преку долината од неговата фарма, а дворовите за сушење нудат прекрасен поглед на целиот имот.

Процесот
Нашиот дел од Ла Есперанца беше собран рачно и целосно измиен. Прво, црешите се депулпираат за да се отстрани надворешната кора и овошјето. Гравот потоа се ферментира и преостанатата слуз се мие. Зрната полека се сушат на бетонски дворови, под капакот на мрежи за сенка, кои дозволуваат кафето постепено да го достигне посакуваното ниво на влага.